Kimono – co warto wiedzieć o stroju do wschodnich sztuk walki?

Kimono, a właściwie gi lub dogi, to strój wykorzystywany we wschodnich sztukach walki. Choć wydawałoby się, że kimono to po prostu kimono, to jednak jego wybór nie jest wcale taki oczywisty. Dowiedz się, w jaki sposób odróżniać od siebie kimono przeznaczone do poszczególnych sztuk walki, a także w jaki sposób dobrać strój na trening.

Kimono czy dogi?

W Polsce strój do wschodnich sztuk walki przyjęło się nazywać kimonem. Nie jest to jednak zbyt precyzyjne określenie, bowiem kimono jest tak naprawdę tradycyjnym strojem japońskim, który w zależności od swojego wzornictwa wykorzystywany jest na co dzień lub na szczególne okazje. Natomiast stroje wykorzystywane w treningu wschodnich sztuk walki to dogi lub gi. Jednak ze względu na przyjętą zwyczajową u nas nazwę, będziemy dalej posługiwać określeniem kimono.

Kimona a rodzaj sztuk walki

Można wyróżnić niezliczoną liczbę rodzajów wschodnich sztuk walki. Każdy z nich ma inną charakterystykę, dlatego też lepiej sprawdza się w nim inne kimono.

  • Kimona do karate – samych odmian karate jest ponad sto, stąd też kimono do karate również może mieć inną charakterystykę. Kimono do karate kyokushin ma krótsze rękawy, kimono do kumite powinno lekkie i nie krępować ruchów, natomiast kimono do kata jest zdecydowanie bardziej sztywne, przez co wydaje charakterystyczny “hałas” podczas wykonywania form.
  • Kimono do judo – inaczej nazywane są judogami. Jako że judo należy do najbardziej kontaktowych sztuk walki, judogi muszą być bardzo wytrzymałe na rozdarcia. Do treningu wykorzystuje się judogi o mniejszej gramaturze, zwykle od 300 do 500 g/m2. Jednak w pojedynku, w celu utrudnienia przeciwnikowi chwycenia za kimono, wykorzystuje się judogi podwójnie tkane, o gramaturze od 600 do 1000 g/m2.
  • Kimona do ju-jitsu – muszą zapewnić zawodnikowi pełną swobodę ruchów, a także odporność na rozdarcia. Stąd też ich gramatura najczęściej wynosi około 450 g/m2, bowiem taka wartość nie ogranicza ruchów, a jednocześnie gwarantuje odpowiednio wysoką wytrzymałość.

Co warto wiedzieć przed wyborem kimona?

Przed wyborem kimona (gi) należy nie tylko wybrać strój przeznaczony do konkretnych sztuk walki, ale również na kilka innych aspektów, m.in. rozmiar czy materiał, z którego zostały wykonane.

  • Materiał – tradycyjne kimona są wykonane w stu procentach z bawełny. Obecnie stosuje się jednak domieszkę syntetyków, m.in. poliestru, które poprawiają właściwości (obniżają wagę oraz podnoszą wytrzymałość).
  • Rozmiar – zawodnicy wschodnich sztuk walki najczęściej wybierają dogi o kilka centymetrów (około 5 cm) większe od wzrostu.
  • Waga – jak już pisaliśmy wcześniej, dobór gramatury kimona zależy od rodzaju sztuk walki, ale również przeznaczenia – w treningu lepiej sprawdzą się lżejsze, natomiast w walce cięższe dogi.

Zróżnicowanie strojów do wschodnich sztuk walki jest również duże jak samych rodzajów tych dyscyplin. Aby trenować i pojedynkować się skutecznie, warto dobrze przemyśleć zakup swojego kimona.