Czy wegańskie białko jest faktycznie głównie dla wegan?

Badania wykazały, że roślinne białko może być równie skuteczne jak białko zwierzęce w budowaniu mięśni, o ile jest spożywane w odpowiedniej ilości i w połączeniu z odpowiednim treningiem siłowym. Białko roślinne jest również odpowiednią odżywką uzupełniającą niedobory w diecie. Istnieją wiele rodzajów białek roślinnych, takich jak proteiny sojowe, białko grochu, białko ryżowe, białko konopne i inne, które są bogate w niezbędne aminokwasy.

Wegańskie odżywki białkowe to produkty z założenia przygotowane głównie z myślą o wegetarianach i weganach, czyli osobach, które nie spożywają mięsa i pozostałych produktów pochodzenia odzwierzęcego. Jako że wegańskie białko jest źródłem wielu cennych dla organizmu człowieka składników, korzyści z jego włączenia do codziennej diety odczują także inne osoby, w tym m. in. ludzie cierpiący na alergie pokarmowe, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą spożywać białka pochodzenia zwierzęcego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby każdy stosował białka roślinne, które są równie skuteczne co odzwierzęce. 

Czym jest białko wegańskie? Czym różni się od zwierzęcego?

Białko jest jednym z podstawowych składników odżywczych, które muszą znaleźć się w diecie każdej zdrowej osoby. Jest to podstawowy budulec mięśni, który składa się z aminokwasów endogennych (organizm jest w stanie wytwarzać je samodzielnie) i egzogennych (należy dostarczać je z zewnątrz, wraz z pokarmem).

Białko dzielimy na dwie grupy – białko zwierzęce i białko roślinne (wegańskie). W białku zwierzęcym znajduje się 20 aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym 8 białek egzogennych. Produkty, które zawierają wszystkie 20 aminokwasy, są określane mianem białek pełnowartościowych – są bowiem w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na ten składnik.

Niekiedy okazuje się, że ze względów zdrowotnych lub ideologicznych, spożywanie białka zwierzęcego nie wchodzi w grę. Doskonałą dla niego alternatywą jest białko roślinne, które również dostarcza wielu cennych aminokwasów, zarówno tych endogennych, jak i egzogennych.

Wegańskie białko występuje m. in. w nasionach roślin strączkowych, zbożach, orzechach i innych produktach. Ze względu na to, że są to produkty niepełnowartościowe (tzn. nie są w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowania organizmu człowieka na białko) osobom niespożywającym białka zwierzęcego polecane jest dodatkowe uzupełnienie codziennej diety w tzw. wegańskie odzywki białkowe.

Wegańskie odżywki białkowe – dla kogo są przeznaczone?

Roślinne odżywki białkowe to gotowe produkty przeznaczone dla wszystkich osób, w których diecie nie gości białko zwierzęce. Znajdujące się w nich aminokwasy pełnią niezwykle istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu – białka wspomagają pracę układu odpornościowego, biorą udział w transporcie hemoglobiny we krwi, a także stanowią podstawowy budulec tkanek. Ich odpowiednia podaż w diecie pozytywnie wpływa na stan i wygląd naszych włosów, paznokci i skóry, zapewnia dobre samopoczucie, a także wspomaga uzyskanie i utrzymanie wymarzonej sylwetki.

Wegańskie odżywki białkowe, wbrew pozorom, nie są przeznaczone wyłącznie dla wegan i wegetarian. Ich regularne spożywanie jest bowiem polecane także osobom cierpiącym na alergie pokarmowe, które ze względów zdrowotnych nie mogą spożywać białka zwierzęcego. Białko wegańskie jest także produktem, który chętnie wybierają osoby aktywne fizycznie, sportowcy i ludzie, którzy chcą lepiej zadbać o swoje zdrowie, samopoczucie i wygląd.

Aby zapewnić sobie maksimum korzyści z włączenia do swojej diety wegańskich odżywek białkowych, należy bardzo uważnie wybrać produkt, z którego będziemy korzystali. Ważne, aby zawierał odpowiednie proporcje aminokwasów roślinnych, dodatkowe składniki, które podniosą jego walory odżywcze, a także posiadał doskonały smak. W związku z tym, wegańskie odżywki białkowe warto kupować w profesjonalnych sklepach, specjalizujących się w sprzedaży produktów na bazie białek roślinnych.