Zasady żywienia przed i po treningu

Planując nasze treningi często skupiamy się na zagospodarowaniu czasu w jakich chcemy je wykonywać, efektach i celach jakich od nich pożądamy. Tworząc i realizując nasz plan treningowy nie należy jednak pomijać tak istotnej kwestii jak pożywienie. Jego odpowiednie (lub nie) dostosowanie do naszych może przesądzić o tym, na jakie efekty możemy liczyć, czy nasze treningi okażą się owocne oraz czy w pełni wykorzystamy włożoną w nią energię.

Dlaczego żywienie jest tak istotne przy treningu?

Podejmując ten temat musimy zmierzyć się z utrwalonym stereotypem i przekonaniem, iż jedzenie wpływa negatywnie na nasze osiągi fizyczne. Skupiamy się nad tym jak długo nie jeść, czego nie jeść oraz jakich pokus uniknąć. Pożywienie jednak daje nam nie tylko energię do treningu, ale jest istotne dla zdrowego i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Regulujemy przez nie wszystkie składniki odżywcze, które zostają wykorzystane podczas treningu oraz wprowadzić możemy te, które wzmocnią nas przed nim, lub pomogą regulować jego efekty. Pytanie jakie sobie w tej kwestii zadajemy nie powinno dotyczyć tego czy odżywiać się przed i po treningu, ale w jaki sposób to robić. Przy tej kwestii możemy poczuć, iż wymaga to szerokiej wiedzy z dziedziny dietetyki: „czy wymaga to edukacji z zakresu dietetyki?” „jak zostać dietetykiem?”, jednak przygotowane przez nas sugestię zapewnią Ci potrzebne informacje, nawet bez tego doświadczenia.

Planowanie pożywienie przed treningiem

Co do okresu przed treningiem panują różne zasady i rekomendacje. Mówi się przy tym by posiłek był lekki, wymienia się wśród nich przede wszystkim małe, bogate w energię, proteiny, węglowodany. Pojawiają się jednak bardzo niekonkretne ramy czasowe – należy dostosować je do własnego organizmu. Spotkamy się z opiniami tych, dla których 30 min przed treningiem będzie wystarczającym czasem na przyswojenie posiłku, dla innych rekomendacja ta może zakładać nawet okres 3 godzin przed aktywnością fizyczną. Składa się na to jednak wiele czynników, stąd też wiele interpretacji. Warto wsłuchać się w swoje ciało. Jeśli czujemy się nieswojo być może następnym razem warto zjeść co innego lub uczynić to wcześniej. Dodatkowo, w przypadku treningu z samego rana ciężko zastosować zasadę jedzenia na 3h przed. W tych przypadkach, można skupić się na uzupełnieniu cukrów, które po śnie są na najniższym poziomie. Mała, energetyzująca przekąska powinna zadziałać. Zapewni energię oraz siłę do działania.

Planowanie pożywienia po treningu

W swoim planie żywieniowym, który stosować będziesz po treningu czas jest bardziej elastyczny. Występuje jednak potrzeba, o której warto pamiętać. Twój organizm potrzebuje uzupełnienia wartości, jakie spalił podczas treningu. Dokonaj tego w przeciągu godziny od treningu dla najlepszych efektów. Wiele osób stosuje w tym przypadku produkty bogate w białko, proteiny, chcąc dostarczyć budulcu dla poddawanych ćwiczeniom mięśniom, w celu wykrzesania ich jak największego potencjału. Kieruj się tutaj także swoimi odczuciami. Jeśli czujesz głód, zaspokój go. Jeśli chcesz poczekać dłuższy okres czasu oraz nie odczuwasz spadku Twojej energii, możesz nie śpieszyć się z po treningowym posiłku.

Nie zapomnij o wodzie

Woda to także zasób, którego nie należy pomijać w kontekście treningu. Przed nim wypij około 2 jej szklanki, aby zapewnić ciału odpowiednie nawodnienie i możliwość regulacji podczas wysiłku. Czując się spragnionym podczas treningu, nie bój się uzupełniać płynów. Woda jest do tego idealna, gdyż jest ona neutralna i jej przyswajanie jest dla organizmu bezproblemowe. Przy intensywnych treningach nie może ona pozostać nieuzupełniona po nim. Kwestia ta jest nawet bardziej pilna niż zaspokojenie potrzeb związanych z odżywaniem. Płyny uzupełnij najszybciej jak to tylko wykonalne, uniknij błędu początkujących!

Podsumowanie:

Uzupełnienie Twojej energii i potrzebnych Ci zasobów dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu jest niezwykle ważne. Uzupełnianie energii po treningu i odpowiednie przygotowanie do niego sprawi, iż będą one dla Ciebie łatwiejsze. Nie trać energii i motywacji przy nieudanych, wycieńczających treningach, po których nie czujesz się najlepiej. Zadbaj o odpowiedni ich plan, aby utrzymać wysokie poziomy motywacji na drodze do Twoich celów.