Jak wybrać kamerę sportową?

Specjalne urządzenia do rejestracji obrazu podczas jazdy rowerem, wykonywania akrobacji na nartach lub snowboardzie, czy w trakcie skoku ze spadochronem pozwalają nagrać niezwykle ciekawy obraz. Nic więc dziwnego, że kamery sportowe cieszą się nie słabnącym zainteresowaniem sportowców wyczynowych. Co wziąć pod uwagę kupując tego typu sprzęt?

Solidna obudowa to podstawa

Kamera sportowa z całą pewnością musi charakteryzować się znacznie większą odpornością na wstrząsy, upadki, czy przypadkowe uszkodzenia mechaniczne. W zależności od tego, czy zamierzamy wykorzystać ją do nagrywania filmów pod wodą, powinniśmy szukać wśród modeli z wodoodporną obudową, albo chociaż z wodoszczelnym pokrowcem dołączonym przez producenta. Jednocześnie nie może ona utrudniać korzystania z urządzenia – łatwo dostępne funkcje i przyciski, które można obsłużyć nawet w grubych rękawicach narciarskich przekładają się na komfort użytkowania.

1

Jakie mocowanie?

Wiele zależy od tego, jaki sport uprawiamy; w przypadku motocyklistów czy rowerzystów najlepszym rozwiązaniem jest kamera montowana na kasku, zaś u narciarzy – na goglach. Na szczęście coraz liczniejsi producenci kamer dla sportowców dołączają do samego urządzenia różne rodzaje mocowań. Dzięki temu możemy kamerę umieścić nie tylko na kasku czy okularach, ale również na plecaku, kierownicy, czy masce samochodu.

Jakość obrazu

To oczywiście również istotny parametr – im większa rozdzielczość, tym lepszej jakości obraz można zarejestrować za pomocą urządzenia. Obecnie kamery nagrywające w rozdzielczości 4K dostępne są w cenie ok. 360zł, a więc nie zrujnują zanadto domowego budżetu. Oprócz tego warto sprawdzić jaką płynność filmu oferuje konkretne urządzenie. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza przy dynamicznych ujęciach.

Szerokie ujęcia

Zdecydowana większość kamer sportowych ma zamontowane obiektywy szerokokątne, z których uzyskiwany jest obraz z charakterystycznym efektem tzw. „rybiego oka”. Co prawda nie wszystkim to odpowiada, jednak doskonale pokazuje całe otoczenie podczas zjazdu rowerem ze stromych stoków, czy szusowania na nartach. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy też martwić się kadrowaniem – szeroki obiektyw pokaże wszystko co znajduje się wokół.

Dodatkowe udogodnienia

Niektóre modle kamerek sportowych oferują dodatkowe funkcje, do których należy np. WiFi pozwalające na połączenie się z urządzeniem mobilnym i przesłanie obrazu w wygodny sposób. Takim dodatkowym udogodnieniem jest też z pewnością GPS – przyda się on motocyklistom i rowerzystom, ponieważ oznacza pokonaną trasę.