Buty bez wątpienia są najważniejszym elementem stroju do biegania. Dobrze dobrane zapewnią nam duży komfort treningu, zmniejszą ryzyko wystąpienia urazu oraz zmniejszą ból przy długotrwałym treningu. W czasie biegania stopa wielokrotnie i z dużą siłą uderza o podłoże, co obciąża przede wszystkim śródstopie.
Zadaniem butów do biegania jest amortyzacja w czasie styku stopy z podłożem i stabilizacja. Biegacze amatorzy zwykle nie przykładają uwagi do ich wyboru, często decydując się na stare buty lub na takie, które nie nadają się do biegania. To wielki błąd! W ten sposób niepotrzebnie obciążasz stawy i ryzykujesz urazem. Nie będzie to też najwygodniejsze rozwiązanie ze względu na złe dopasowanie i brak amortyzacji.
Parametry stopy
Wybór butów do biegania powinniśmy rozpocząć od ustalenia kilku parametrów. Najważniejszy będzie rozmiar buta – stopa po prostu musi pasować i czuć się wygodnie w środku. Zwykle zaleca się kupowanie ich o pół rozmiaru większych od faktycznego rozmiaru stopy. Po długotrwałym treningu może pojawić się lekka opuchlizna a buty przestałyby być wygodne. Przed rozpoczęciem biegania warto ustalić też po jakim typie podłoża będziemy się poruszali. Inne rozwiązania sprawdzą się na tartanowej bieżni, a inaczej na utwardzonym asfalcie czy też polnej ścieżce. Bardzo ważne jest określenie typu stopy. Każdy człowiek ma inną fizjonomię i porusza się inaczej. Wpływa to na cechy biomechaniczne, które musimy uwzględnić w trakcie wyboru buta. W praktyce określenie tego parametru wykonuje się w profesjonalnych salonach sprzedaży np. na podstawie nagrań wykonanych w czasie biegu. Można określić to również na podstawie ścierania się starego obuwia.
Pronacja – jest to sposób stawiania stopy w czasie marszu lub biegu. Cechuje się obracaniem jej do wewnątrz, co skutkuje zwiększoną powierzchnią styku z podłożem. Jest najczęściej występującym typem budowy i silnie związana jest z płaskostopiem. Buty przeznaczone dla pronatorów maja dodatkowe podparcie od wewnętrznej części buty, aby ustabilizować stopę i ograniczyć jej przekręcanie.
Supinacja – w czasie przetaczania stopy dochodzi do nadmiernego obciążenia zewnętrznej jej części. Taki typ budowy występuje u osób z wysokim podbiciu. Supinatorzy narażeni są na duże wstrząsy i mocne obciążenie stopy. Obuwie dla tego typu powinny posiadać mocną amortyzację.
Neutralna – wykonuje ona prawidłowy ruch w czasie przetaczania. Ciężar stopy jest odpowiednio rozłożony na całą stopę, zachowany jest balans pomiędzy pronacją i supinacją. Osoby z taka budową stopy powinny korzystać z buty z kategorii neutralnej, bez stabilizatorów.
Mając te informacje jesteśmy w stanie wybrać pierwsze obuwie do biegania. Pamiętajmy przy tym, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Nie powinniśmy dać się skusić na obuwie wypełnione nowoczesną technologią, bo w większości przypadków nie odczujesz wyraźnej różnicy. Przygotuj się jednak na duży wydatek. Ceny profesjonalnych butów do biegania rozpoczynają się od 300 złotych. Buty kupuj jedynie w wyspecjalizowanych sklepach dla biegaczy.
JZ Więcej o butach do biegania: www.runners-world.pl/sprzet/Buty-do-biegania-jak-s. |