Snowboard dla amatorów – jak zacząć przygodę?

Snowboard powszechnie jest postrzegany jako bardziej młodzieżowa i nowocześniejsza alternatywa dla tradycyjnego zimowego sportu rekreacyjnego, jakim jest jazda na nartach. Innowacyjność snowboardu polega na tym, że amator śnieżnego szaleństwa ma obie nogi przymocowane do jednej, nieco szerszej deski i siłą rzeczy w inny sposób operuje ciałem, by utrzymać się w pionie i pokonywać w taki sposób śnieżne stoki.

Mimo owej wspomnianej opinii, że snowboard to sport dla młodych, oczywiście nie ma on ograniczeń wiekowych – może go praktykować każdy, kto czuje się na tyle sprawny i pełen energii, by zmierzyć się z tego rodzaju wyzwaniem. Ta nietypowa śnieżna przygoda musi być jednak rozpoczęta w przemyślany, rozsądny sposób, aby potoczyła się szczęśliwie.

Wybór odpowiedniej deski

Snowboard jest dość młodym sportem, jednak jest już praktykowany na tyle długo, że zdążył wypracować sobie różne style jazdy, a co za tym idzie – różne modele odpowiednich do rozmaitych zadań desek. Inaczej są skonstruowane te przeznaczone do szusowania po stoku, inaczej te do zabawy w specjalnych parkach dla snowboardzistów, gdzie czekają na nich przygotowane skocznie i pełne przeszkód trasy. Według instruktorów, najlepszą deską do rozpoczęcia przygody ze snowboardem jest deska nazywana All Mountain – swego rodzaju deska uniwersalna, sprawdzająca się w różnego rodzaju warunkach, zdolna posłużyć przy różnych okazjach. Korzystając z niej, adept nie tylko opanuje podstawy jazdy, ale też w ramach wypróbowywania różnych atrakcji, najlepiej zorientuje się, który rodzaj rozrywki najbardziej mu odpowiada czy też przychodzi z większą łatwością. Dobierając konkretną pierwszą deskę, warto dopilnować, by była dosyć miękka, wypada też dobrać jej odpowiednią długość. Przede wszystkim jednak trzeba zwrócić uwagę na to, by buty snowboardowe były jednocześnie wygodne i stabilnie przytrzymywały nogi – od tego zależy cały komfort jazdy i frajda, jaką ma się z całej zabawy.

Inne ważne uwagi

Choć z pozoru może się wydawać, że nie ma ważniejszego zajęcia przygotowawczego do nauki snowboardu niż kupno deski, to jednak zadbanie o przygotowanie własnego ciała do tego nietypowego sportu jest znacznie ważniejsze. Specyfika jazdy na desce wymaga od ludzkiego ciała pewnej gibkości, wydolności, sprawności i umiejętności utrzymania równowagi nawet w niesprzyjających okolicznościach. Aby upewnić się, że dysponuje się wszystkimi tymi cechami, warto na kilka tygodni przed rozpoczęciem właściwej nauki przystąpić do treningów, pomagających usprawnić ciało i przygotować je na wzmożoną dawkę dość niecodziennego wysiłku fizycznego. Brak takiego gimnastycznego wstępu może skutkować nie tylko bólami nieprzyzwyczajonych do wysiłku mięśni, ale też spowodować zwiększoną liczbę wywrotek podczas pierwszych treningów. Co do owej ostatniej wspomnianej kwestii, warto zadbać o to, by ubranie założone na czas nauki było jednocześnie ciepłe i zapewniało swobodę ruchów, a także – by było nieprzemakalne i wskutek tego nadmierne nurkowanie w śniegu nie dokuczyło odczuwaniem nadmiernego zimna.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Sporty-zimowe.pl