Skuteczność piłkarza -od czego zależy i jak ją budować?

Po ostatnim sukcesie w meczu z reprezentacją Irlandii i awansie do Euro 2016 we Francji, polska piłka nożna na pewno znowu stanie się bardzo popularna, choć właściwie już od dawna uznaje się ją za nasz sport narodowy. Zwłaszcza mężczyźni uznawani są za zagorzałych kibiców, którzy trwają przy swojej drużynie bez względu na ilość ich porażek, choć niektóre kobiety również lubią popatrzeć na biegających za piłka facetów.

Zwłaszcza podczas ważniejszych spotkań z wielu mieszkań dobiegają co bardziej ożywione okrzyki radości, czy irytacji (czasem w zdaniach dość wulgarnych). Niektórzy z kibiców sami też grają amatorsko z kolegami lub w odległej lidze. Dobrze jest natomiast wiedzieć w jaki sposób buduje się skuteczność na boisku, by nie tylko sprawiedliwie ocenić piłkarzy na ekranie, ale i w miarę potrzeb samemu kształcić się na amatorską gwiazdę futbolu. Wiedzę na ten temat zawarliśmy w dalszej części artykułu.

Zespół

Piłka nożna to jakby nie patrzeć gra zespołowa i choć w amatorskich pojedynkach może trafić się talent zdolny ograć całą przeciwną drużynę (zwłaszcza na etapie rozgrywek szkolnych) to profesjonalne zawody polegają na współpracy wszystkich członków zespołu – całej jedenastki. Gdyby tak nie było to pojedynczy zawodnik nie byłby w stanie sprostać wyzwaniu, nie tylko pod względem psychicznym, ale i kondycyjnym – boisko stadionowe to dość spora konstrukcja. Dobre zrozumienie w drużynie, wyćwiczone niemal do perfekcji stałe fragmenty gry, odpowiednia strategia czy współpraca obrony i ataku to jedne z ważniejszych punktów na liście pt. skuteczność piłkarska.

Ciągły trening

Rozgrywki piłkarskie wymagają regularnych i odpowiednio zorganizowanych treningów. Umiejętności w tym sporcie nigdy nie są wystarczające i trzeba ciągle szlifować każdy element gry. Wynika to nie tylko z tego, że nasze ciało może się zastać i stracić formę, ale i z tego, iż drużyna zmienia się co jakiś czas, a każdy powinien umieć współpracować z całą resztą. Na treningach wychodzą na jaw wszelkie niedociągnięcia, które mogą być niwelowane i poprawiane w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze. Możemy tu też liczyć na konsultacje z trenerem oraz odpowiednie dopasowanie predyspozycji do pozycji na boisku. Napastnik, obrońca, pomocnik i bramkarz – każdy z nich powinien regularnie trenować, by zwiększyć skuteczność (stać się zawodnikiem ogranym z każdą sytuacją i umiejącym sobie z nimi radzić).

Atmosfera na meczu

Uczestniczenie w treningach to tylko połowa sukcesu. Dzięki nim trenujemy nasze ciało, ale to co w naszej głowie zostaje poddane próbie dopiero na boisku podczas spotkania z rywalem. Wtedy to główną rolę zaczyna przejmować oprawa meczowa. Oczywiście im bardziej doświadczony zawodnik, tym lepiej radzi sobie z presją (zwłaszcza na wyjeździe). Jeśli doping jest dobry, piłkarze potrafią nabrać wiatru w żagle, zamiast przysporzyć smutku swoim kibicom. Widać to zwłaszcza kiedy drużyna nie gra na swoim stadionie, a przeważająca część trybun zajęta jest przez entuzjastów teamu przeciwnika (choć to nie reguła). Czasem drużyny dzieli taka przepaść, że nawet najlepszy doping nie jest w stanie zagwarantować jednej z nich zwycięstwa. Piłkarze czujący wsparcie z reguły grają o wiele swobodniej, a i skuteczność jest w ich przypadku na o wiele wyższym poziomie.

Powyższy artykuł powstał we współpracy z portalem specjalistycznym zajmującym się tematyka około-futbolową oPiłceNożnej.pl. Można tu więc znaleźć wiele artykułów traktujących o niuansach powyższej dyscypliny sportu.