Najlepsza odzież do biegania

Wiele osób rozpoczynających swój trening biegowy zastanawia się nad wyborem właściwego stroju. Poszukuje informacji na temat profesjonalnej odzieży dla biegaczy, odzieży termoaktywnej czy innych specjalistycznych elementów stroju, które mają podnieść naszą wydajność i sprawić, że sam trening stanie się znacznie bardziej przyjemny

Tymczasem podstawowym kryterium wyboru powinna być indywidualnie postrzegana wygoda. Jeśli odzież do biegania nie będzie dla nas wygodna, szkoda wydawać na nią jakiekolwiek pieniądze, nawet wtedy, gdy została wyprodukowana z ultra lekkich i super przewiewnych materiałów. Wybierając konkretny model stroju do biegania zwracamy zatem uwagę nie tylko na jego wygląd zewnętrzny i przypisane mu cechy fizyczne, ale także na to czy dobrze na nas leży, czy nie krępuje naszych ruchów, czy nie jest zbyt obcisły lub zbyt luźny, czy w końcu nigdzie nas nie uwiera.

Trenować możemy w zasadzie w dowolnym typie luźnego stroju sportowego. Mogą to być zwyczajne spodnie dresowe i bawełniana podkoszulka. Z czasem, gdy nasze treningi będą stawały się coraz bardziej intensywne, a sam trening biegowy zaczniemy traktować w kategoriach w pełni profesjonalnego trening sportowego, możemy zainwestować w rzeczy lepszej jakości. Ubrania stworzone z myślą o bieganiu, a zatem wyposażone w funkcje przydatne każdemu, kto pokochał ten rodzaj sportowej aktywności. Takie rzeczy powinny wyróżniać się kilkoma podstawowymi cechami. Odzież do biegania powinna być stosunkowo lekka, tak by nie zwiększać naszych obciążeń w trakcie biegu, powinna być wykonana z nienasiąkliwych, przewiewnych materiałów, które gwarantują wysoki poziom wentylacji, powinna być także odzieżą trwałą, niepodatną na rozciąganie, szybko schnącą i utrzymującą kolory nawet po jej wielokrotnym praniu. Co bardzo ważne, odzież do biegania, zwłaszcza bielizna, powinna być dopasowana do anatomicznej budowy ludzkiego ciała, zapewniając maksymalny komfort i pełną swobodę ruchu, podczas biegów o różnej intensywności. W tym przypadku szczególne wymogi dotyczą staników damskich, które muszą zapewnić odpowiednią ochronę biustu przed wstrząsami i obciążeniami pojawiającymi się podczas biegania, nawet mało intensywnego truchtu.

Warto zwrócić uwagę na różne rodzaje odzieży do biegania dedykowanej dla różnych pór roku. Inną odzież biegową powinniśmy stosować latem, gdy towarzyszyć będą nam wielkie upały. Inną odzież stosujemy w okresie chłodów, w naszej strefie klimatycznej w zasadzie od jesieni do wczesnej wiosny. W przypadku tej drugiej grupy odzieży, na szczególną wzmiankę zasługuje odzież termoaktywna. To specjalny rodzaj odzieży do biegania, oferującej wysoki poziom izolacji termicznej, chroniącej przed zimnem, wiatrem i do pewnego stopnia również przed wilgocią, zapewniającej jednak wysoki stopień przewiewności. Potocznie mówi się, że odzież tego typu oddycha. W praktyce, wygląda to nieco inaczej. Struktura materiałów zastosowanych do produkcji tego typu odzieży sprawia, że pochłaniają one wilgoć pojawiającą się na powierzchni skóry człowieka i transmitują ją na zewnątrz, dzięki czemu mamy wrażenie, że nie pocimy się podczas biegu lub innego rodzaju aktywności.

Jak zatem widzimy, nie ma jednego, uniwersalnego i najlepszego stroju dla biegaczy. Jest co najwyżej lepsza lub nieco gorsza odzież do biegania. Odzież, która dobrze sprawdzi się w określonych warunkach termicznych, a także taka, która będzie nam służyła przez maksymalnie długi okres czasu. Jeśli do biegania podchodzimy w sposób profesjonalny, z czasem warto zainwestować w rzeczy lepszej jakości, bo to zwyczajnie przełoży się na naszą większą wygodę podczas treningów.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę http://www.runnersclub.pl/ specjalizującą się w odzieży sportowej i butach do biegania.