opis

Jazda na rowerze może być lekarstwem na bolączki XXI wieku. Siedzący tryb życia, mało ruchu, podatność na stres czy brak czasu na odpoczynek na świeżym powietrzu mogą prowadzić do problemów ze zdrowiem i gorszego samopoczucia. Jeżeli nie jesteś młodym aspirującym piłkarzem, olimpijskim trójboistą, mistrzem tenisa, a mimo to chcesz poprawić swój stan zdrowia, to jazda na rowerze jest właśnie dla Ciebie. Na naszych rajdach skupiamy się przede wszystkim na dotarciu do wyznaczonego sobie celu podziwiając przy tym otaczający nas krajobraz🏞.

Na rowerze może jeździć każdy, kto ma sprawny rower, odpowiednie ambicje i brak przeciwskazań zdrowotnych.. Senior czy młodzieniec, osoba szczupła i ta, która ma nadwagę, nie ma znaczenia, ograniczają Cię jedynie Twoje ambicje. Jazda nie wymaga szczególnych umiejętności, ani świetnej kondycji. Łatwo jest dostosować wysiłek do własnych możliwości i zwiększać go stopniowo wraz z polepszaniem własnej formy💪.

Jadąc rowerem do szkoły możesz oddychać pełną piersią, wybrać trasę oddaloną od zatłoczonej jezdni. Wybierając rower jako codzienny środek transportu do szkoły czy pracy dotrzesz zawsze na czas – przecież nie zaskoczy Cię korek spowodowany wypadkiem czy roboty drogowe, no chyba że jesteś śpiochem 😴. Dotleniony i wypoczęty mózg pracuje szybciej i wydajniej. Poprawia się koncentracja, rzadziej zdarzają się pomyłki, łatwiej jest rozwiązać powstały problem, który osobie każdej innej osobie mógłby wydawać się nie do pokonania.

Rekreacyjna jazda na rowerze, jak każdy wysiłek fizyczny, poprawia nasz stan psychiczny i fizyczny. Wszystko to dzięki wydzielaniu się endorfin, hormonów wywołujących w nas euforię i zadowolenie 🤩. Wyjście z domu, zmiana otoczenia, dotlenienie się, kontakt z przyrodą – wszystko to wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Kiedy jeździmy na rowerze, zwiększa się pojemność płuc, dotleniona krew krąży szybciej, a układ krążenia pracuje dużo wydajniej, co pozwala zminimalizować ryzyko nadciśnienia, zawału serca czy miażdżycy.

Wzmocnione mięśnie łydek i ud to pierwszy to pierwsze z efektów korzystnego oddziaływania roweru na nasze ciało 🦵. Czujemy się wtedy lepiej i mniej znacznie wolniej się męczymy, a nasze stawy są w lepszej formie. Po urazach kolan fizjoterapeuci w pierwszej kolejności zalecają rower jako doskonały środek rehabilitacyjny.

Dlatego Śremski Sport od kilku lat organizuje rajdy rowerowe, których celem jest propagowanie aktywnych form wypoczynku, zdrowego trybu życia, prezentacja walorów środowiska naturalnego regionu oraz promowanie roweru jako pełnoprawnego środka transportu w mieście. Chcemy też doskonalić kwalifikację turystyczną i sprawnościową oraz poszerzać wiedzę o naszym regionie.

Powyżej przygotowaliśmy przykładowe trasy, które wraz z innymi uczestnikami rajdów zostały przejechane i przetestowane. Jeżeli nie masz czasu, by wraz z nami wyruszyć w trasę, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam lub z własną grupą odwiedził pokazane przez nas miejsca i wyruszył własnym szlakiem rowerowym 😜.

Mamy też coś dla tych, którzy boją się wyruszać w dalekie trasy 😮. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeździć na rowerze tylko w obrębie miasta, ponieważ gmina Śrem z roku na rok coraz bardziej rozwija infrastrukturę rowerową budując między innymi kolejne ścieżki rowerowe, stawiając ogólnodostępne stacje naprawcze do rowerów czy udostępniając miejskie rowery dla ludzi, którzy nie mają własnego „wehikułu”. Jeżeli jesteś ciekaw, czym jest Śremski Rower Miejski, koniecznie sprawdź TEN LINK.

NIE ZWLEKAJ I WYRUSZ W SWÓJ PIERWSZY RAJD JUŻ DZIŚ!