Rodzaje orbitreków – jaki sprzęt wybrać?

Orbitreki to urządzenia, dzięki którym podczas jednego treningu możesz ćwiczyć wiele partii ciała, wzmacniać dolne i górne partie mięśniowe, poprawić kondycję oraz pracę układu oddechowo-krążeniowego i spalić kalorie. Ćwiczenie na trenażerze eliptycznym (tak brzmi inna nazwa orbitreka) łączy w sobie elementy treningu na bieżni, rowerku treningowym i stepperze. W dodatku jego obsługa jest prosta, a ćwiczyć może na nim każdy – od osób wysportowanych, po osoby starsze, po kontuzjach czy zmagające się z otyłością. Sprawdź, jakie są rodzaje orbitreków i na jaki sprzęt postawić.

Rodzaje orbitreków – mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne

Orbitreki mechaniczne wyposażone są w hamulce, które wytwarzają tarcie, a co za tym idzie, sprawiają, że rozpędzenie koła zamachowego jest utrudnione. Gdy ćwiczysz na orbitreku mechanicznym i chcesz zwiększyć lub zmniejszyć intensywność treningu, musisz wyregulować pozycję hamulca przy pomocy pokrętła.

Zaletę orbitreków mechanicznych jest niższa cena, jednak w porównaniu do orbitreków magnetycznych czy elektromagnetycznych mogą charakteryzować się krótszą żywotnością. Są też stosunkowo głośne w porównaniu do swoich kuzynów, chociaż ten parametr nie każdemu sprawia różnicę. Jeśli więc jesteś osobą początkującą i chcesz kupić pierwszy trenażer eliptyczny, możesz rozważyć zakup mechanicznej wersji.

Orbitreki magnetyczne nie mają hamulców. Są natomiast wyposażone w magnesy, które generują pole magnetyczne, wytwarzające opór. Obciążenie podczas treningu możesz regulować przy pomocy pokrętła lub elektronicznego panelu – w zależności od tego, na jaki sprzęt postawisz.

Orbitreki magnetyczne pracują cicho i cieszą się dłuższą żywotnością niż orbitreki mechaniczne. Zwykle są jednak droższe. Cieszą się sporą popularnością – zwłaszcza wśród osób, które kupują sprzęt do domu.

Orbitreki elektromagnetyczne to najbardziej zaawansowany sprzęt spośród trenażerów eliptycznych. Działają dzięki wytwarzanemu polu elektromagnetycznemu. Obciążenie podczas treningu możesz regulować przy pomocy komputera. Urządzenia tego typu wyposażone są zwykle w zróżnicowane programy treningowe, dzięki czemu nie musisz samodzielnie dopasowywać obciążenia, tylko możesz zdać się na to, co przygotowali dla Ciebie producenci sprzętu.

Orbitreki elektromagnetyczne są droższe od swoich magnetycznych i mechanicznych kuzynów, ale też wyróżniają się zwykle najwyższą trwałością. Najczęściej wykorzystuje się je na siłowniach i w klubach fitness.

Jaki orbitrek wybrać?

Zanim zdecydujesz się na dany sprzęt, zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania, możliwości finansowe i cele treningowe.

Jeśli chcesz kupić profesjonalny sprzęt na lata, lubisz trenować na orbitreku i wiesz, że będziesz ćwiczyć na nim regularnie, możesz postawić na orbitrek elektromagnetyczny

Jeśli ćwiczysz regularnie i chcesz kupić dobry, cichy sprzęt, a do tego zależy Ci na korzystnym stosunku ceny do jakości, dobrym wyborem może okazać się orbitrek magnetyczny.

Orbitreki mechaniczne mogą być korzystnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają dużego doświadczenia, chcą przekonać się, czy trening na orbitreku to coś dla nich, nie mają wygórowanych oczekiwań co do poziomu emitowanego hałasu i nie chcą wydać za dużo pieniędzy.

Sprawdź orbitreki na https://sklepsportowy.pl/sprzet-fitness/orbitreki

Skip to content