Wanga i Niesłabin w Green Bike Extralidze

W sobotę 14 października rozegrany został mecz barażowy pomiędzy zespołami Optico i Niesłabin. Zespoły w barażach grały po raz pierwszy na auty, a spotkanie prowadziła dwójka sędziów: Paweł Pietrzak oraz Roman Zegar. W spotkaniu zespół Optico okazał się słabszy, przegrywając 2 do 5 z zespołem Niesłabina. Green Bike Extraligę zasilą więc zespoły Wanga oraz Niesłabin. Zespół Optico w sezonie 2017/2018 zagra w I lidze halowej, natomiast jak informowaliśmy wcześniej wcześniej MKS Czmoń rezygnuje z rozgrywek w HLPN.

Z uwagi na zamieszanie dotyczące meczy barażowych o Extraligę Spółka Śremski Sport wyjaśnia:

W środę 20 września podczas spotkania przedstawicieli drużyn HLPN w sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej w Śremie im. Heliodora Święcickiego w/s w nowego sezonu Halowej Ligi Piłki Nożnej gdzie poinformowano wszystkich obecnych przedstawicieli, że ewentualne baraże rozegrane zostaną w dniach 14 lub 15 października. Natomiast o zestawieniu meczy barażowych poinformujemy po zgłoszeniach drużyn, które przyjmowane będą do 2 października 2017 r., co poczyniliśmy na początku tygodnia.

Po wycofaniu się z rozgrywek HLPN pierwszo ligowej drużyny MKS Czmoń, jako organizator podjęliśmy decyzję, aby do baraży przystąpiły 3 zespoły:  Wanga, Optico oraz Niesłabin. Mecze miały być rozgrywane systemem „każdy z każdym”. Dwie z drużyn miały zapewnić sobie prawo do gry w Green Bike Extralidze, jeden miał spaść do I ligi. Decyzja ta podyktowana była sytuacją, w której każdy z zespołów rościł sobie prawo do bezpośredniego awansu do wyższej klasy rozgrywkowej bez rozgrywania barażu. W związku z tym, że wszystkie trzy drużyny miały grać w barażach postanowiliśmy iść z duchem sportu, decydując, aby spór rozstrzygnął się na boisku i aby wygrał lepszy.

Jak się później okazało, mimo wcześniejszych deklaracji i przystąpienia drużyn do meczy barażowych mieliśmy podstawy sądzić, że wynik sobotnich rozgrywek może zostać podważony. W tej sytuacji nie pozostało nam nic innego jak odnieść się do regulaminu rozgrywek WZPN, który jest wyznacznikiem w sprawach spornych nieobjętych regulaminem wewnętrznym HLPN.

Po konsultacjach przeprowadzonych z członkami Komisji ds. Dyscyplinarnych działających w sezonie 2016/2017 w składzie Radosław Nawrocki, Marian Michalak oraz Łukasz Szafrański z pominięciem Pana Adama Klaka, który jako członek zespołu Wanga był stroną w sprawie. oraz p. Bolesławem Wośkowiakiem wieloletnim działaczem WZPN, który zasiadał niegdyś w komisji wydziału gier i ewidencji, jak również telefonicznej rozmowie z przedstawicielem WZPN, którzy zgodnie stwierdzili, że w zaistniałej sytuacji mecze barażowe planowane na 14 października 2017 r. rozegrać powinny zespoły: Niesłabin i Optico. Natomiast zespół Wanga, z uwagi na wycofanie się z rozgrywek ligowych zespołu MKS Czmoń, awansuje bezpośrednio do Extraligi, ponieważ w poprzednim sezonie zajął trzecie w II lidze.

Jednocześnie chcielibyśmy zaznaczyć, że przy braku odpowiednich przepisów w regulaminie HLPN, nasza decyzja o rozegraniu trój meczu barażowego podyktowana była wyłącznie względami sportowymi. Spotkał nas zawód, ale mamy nadzieję, że w przyszłości zwycięży sport a nie wykorzystywanie braków regulaminowych w celu rozstrzygnięcia sporu na korzyść, nie we współzawodnictwie sportowym na boisku ale przy przysłowiowym „zielonym stoliku”.

Serdecznie przepraszamy wszystkie zainteresowane zespoły za zaistniałe zamieszanie i przesyłanie do Państwa sprzecznych informacji. Będziemy wdzięczni za wyrozumiałość w/w sprawie i zapewniamy Państwa, że dokładamy wszelkich starań, aby rozgrywki halowej piłki nożnej toczyły się w sportowej i przyjaznej atmosferze.

 

Skip to content