Alergia – jak sobie poradzić z uporczywym problemem?

Ataki alergiczne bywają uciążliwe, a nawet mogą doprowadzić do śmierci chorego. Z przypadłością zwaną alergią do czynienia ma niezwykle dużo osób, a każda z nich może być uczulona na inny produkt. Będąc obarczonym tą chorobą, bardzo ważna jest pełna świadomość, a także wiedza na temat tego, jak postępować w momencie ujawnienia się objawów alergii.

Czym jest alergia?

W słowniku medycznym alergia definiowana jest jako zespół dolegliwości związanych z nadwrażliwością na dany czynnik zwany alergenem. Uczulenie może objawiać się w różnoraki sposób. Bardzo często występuje wysypka, świąd, zaczerwienienie skóry, śluzówek, czy nawet opuchlizna, jak ma to miejsce w przypadku alergii na jad pszczeli. Trudnością w zdiagnozowaniu tej przypadłości jest fakt, że u każdego chorego może objawiać się ona inaczej, w tym nawet imitować choroby, dlatego szczególnie ważne jest wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych.

Co może wywołać uczulenie?

Reakcję alergiczną może wywołać niemal wszystko, od pokarmów przez pyłki unoszące się w powietrzu, aż do preparatów wstrzykiwanych bezpośrednio do organizmu. Wiele osób nawet nie jest świadomych tego, że jest uczulona na dany przedmiot lub środek, ponieważ pierwszy kontakt zazwyczaj nie wywołuje widocznej reakcji. Układ odpornościowy wytwarza jedynie przeciwciała, które zwalczają patogeny.

Jednak każdy kolejny kontakt z alergenem powoduje, że pojawia się reakcja alergiczna. Z reguły sytuacje tego typu nie są groźne. Choremu dokucza katar, kaszel, bądź występuje swędzenie skóry. Istotny problem pojawia się w momencie zaistnienia wstrząsu anafilaktycznego. Ciało alergika puchnie, następuje paraliż poszczególnych mięśni i niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Jeżeli nie zostanie udzielona – chory może nawet umrzeć.

Naturalne sposoby walki z alergią

Jak już wcześniej wspominaliśmy, najważniejsza jest wiedza. W tym przypadku dotyczy ona alergenów wywołujących u nas reakcję uczuleniową. Jeśli nie wiesz, jaki produkt, pyłek, bądź lek powoduje problemy – walka z alergią będzie niezwykle trudna.

Pierwszym, naturalnym sposobem, który pomoże znacznie ograniczyć występowanie reakcji alergicznych, jest czynne unikanie alergenów. O ile możliwe jest zrezygnowanie z wybranych pokarmów, czy leków, to trudno byłoby przebywać w domu przez większą część roku. Dlatego istotne jest szybkie eliminowanie szkodliwych substancji tak wcześnie, jak tylko jest to możliwe. Można tego dokonać za pomocą inhalacji, czy naparów wykonywanych z ziół lub mieszanki wody, soli i sody oczyszczonej. Ponadto po powrocie do domu warto wziąć prysznic i zmienić odzież.

Z alergią walczyć można również dietą. Produkty i potrawy bogate w witaminę C, kwasy omega-3, czy czosnek powinny stanowić znaczną część jadłospisu. Zestaw ten znacząco ograniczy działanie histaminy, a także spowoduje, że objawy alergii znacznie osłabną, co pozwoli zdecydowanie lepiej funkcjonować.

Medycyna a alergia

Skrajne przypadki alergii wymagają interwencji lekarza, a także rozpoczęcia terapii leczniczej. Polega ona głównie na walce z objawami występującymi zaraz po kontakcie z alergenem. Podejmując się leczenia uczulenia, warto wiedzieć, że nie ma leku, który spowoduje, że wszystkie objawy znikną. Często niezbędne jest stosowanie kilku preparatów jednocześnie, aby zminimalizować ryzyko kolejnych ataków.

W leczeniu alergii niezwykle popularne są preparaty bez recepty. Dostępne w każdej aptece produkty takie, jak Claritine Active przyjmowane zgodnie z zaleceniem lekarza lub farmaceuty mogą przynieść widoczną ulgę. W ich składzie znajdziemy głównie substancje powodujące obniżenie poziomu histaminy, a także składnik dodatkowy, którego zadaniem jest wyhamowanie reakcji alergicznej. Szczegółowe informacje na temat działania i dawkowania wybranego leku na alergię znajdują się pod adresem http://www.claritine.pl/pl/produkty/claritine-active/.

Alergia jest na tyle częstą przypadłością, że zasługuje na miano choroby XXI. wieku. Niezwykła różnorodność objawów sprawia, że nie łatwo jest ją leczyć. W każdym przypadku zalecamy jednak, aby skontaktować się z lekarzem specjalistą, który dobierze odpowiednią terapię i pozwoli poczuć ulgę od uporczywych objawów.

Skip to content