Babka lancetowata – właściwości i zastosowanie

Na naszych polach, łąkach, a nawet w przydomowych ogródkach możemy znaleźć niepozorne rośliny o cudownych właściwościach.

Wystarczy wspomnieć tutaj ostropest plamisty odpowiadający między innymi za wsparcie wątroby. Innym dobrym przykładem jest babka lancetowata, która przez większość osób uważana jest za chwast, a ma wiele właściwości prozdrowotnych, o których warto wiedzieć.

Co to jest babka lancetowata?

Babka lancetowata występuje w Polsce najczęściej na łąkach i w ogródkach, można ją też nieraz spotkać na trawnikach miejskich. Wśród innych roślin rosnących na polanach wyróżnia ją charakterystyczny kształt liści. Z uwagi na liczne występowanie często traktowana jest jako chwast, jednak warto sięgnąć do wiedzy z zakresu medycyny tradycyjnej, by się przekonać, że ta niepozorna roślina ma wiele właściwości prozdrowotnych. Również obecnie coraz częściej jest wykorzystywana do produkcji suplementów diety, o których można przeczytać więcej na stronie https://ekamedica24.pl.

Jakie właściwości ma babka lancetowata?

Jak się można dowiedzieć z artykułu na portalu naturapluszdrowie.pl, babkę lancetowatą w celach leczniczych wykorzystywali już starożytni medycy. Często była stosowana do leczenia ukąszeń węży i skorpionów. Babka lancetowata była wykorzystywana również do leczenia schorzeń skórnych np. ran, opuchlizn. Co ciekawe, w średniowieczu stosowano ją nawet przy złamaniach. Są przekazy, że roślina ta służyła również do „czarów” miłosnych i jako amulet mający chronić zdrowie.

Dzisiaj, dzięki badaniom naukowym, wiemy, że babka lancetowata zawiera w sobie duże ilości witaminy C oraz wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Poleca się ja w szczególności jako wsparcie terapii przy zapaleniach jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Można stosować ją również w przypadku ran i podrażnień skóry.

Z uwagi na zawartość sporej ilości witaminy K wspiera układ krwionośny, poprawiając przede wszystkim krzepliwość krwi i uszczelniając naczynia krwionośne.