3 główne błędy popełniane przy zakupie butów do biegania

Bieganie jest coraz popularniejszym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu. Zanim jednak rozpoczniemy, powinniśmy zakupić odpowiednie obuwie. W sklepach możemy znaleźć szeroką gamę butów dla biegaczy. Znalezienie idealnej pary może być jednak naprawdę bardzo trudne. Przedstawiamy 3 główne błędy, które popełniane są przy zakupie butów do biegania – sprawdź, czego się wystrzegać!

Często zdarza się, że pierwsze buty do biegania są z przypadku. Zwykle kupujemy model, który odpowiada nam pod kątem wizualnym i pasuje na naszą stopę. Oczywiście, najlepiej trafić na sklep, gdzie będziemy mogli skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy, który zaproponuje nam najbardziej odpowiednie dla nas modele. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Gdy chcesz kupić buty samodzielnie, zobacz, na co uważać.

1. Za mały rozmiar

To jeden z głównych błędów popełnianych przy zakupie butów do biegania. Zwykle wtedy, gdy kupujemy normalne obuwie, kupujemy je tak, aby było na styk, czyli z przodu zostało nie za dużo miejsca na palce. Jednak w przypadku butów do biegania stopa musi w bucie pracować, ponieważ w trakcie treningów może delikatnie spuchnąć. Gdy buty będą zbyt ciasne, wtedy będzie się nam w nich nieprzyjemnie biegało. Pod paznokciami mogą pojawić się krwiaki, nawet może dojść do odchodzenia paznokci, a także bolesnych pęcherzy, które uniemożliwiają bieganie.

Zatem wtedy, gdy chcemy kupić buty do biegania, nie kierujmy się rozmiarem obuwia noszonego na co dzień. Powinniśmy wybrać buty biegowe w większym rozmiarze niż te codzienne, aby z przodu palce miały luz. Oczywiście, musimy też pamiętać o tym, że każdy producent ma nieco inną rozmiarówkę, więc najlepiej przymierzać, przymierzać i jeszcze raz przymierzać.

2. Buty z membraną

Wielu początkujących kupuje buty do biegania z membraną wodoodporną, ponieważ uważa, że są one lepszej jakości od butów „szmacianych”. To także popularny błąd, ponieważ w membrana wprawdzie jest dobra, ale tylko na mokrą zimę. W pozostałych miesiącach stopa w bucie z wodoodporną membraną może po prostu się przegrzewać.

Membrany nie przepuszczają powietrza tak dobrze jak tkaniny i siateczki, więc treningi mogą stać się bardzo uciążliwe. Co więcej, brak właściwej wentylacji stopy może skutkować w powstaniu odparzeń, obtarć oraz pęcherzy.

3. Kierowanie się tylko marką

Wielu z nas przy zakupach bierze pod uwagę markę. W przypadku obuwia sportowego mamy do dyspozycji dużo znanych firm – buty do biegania Adidas oraz Nike należą do najbardziej popularnych. Do wyboru mamy także modele marek Asics, New Balance czy Puma, a także obuwie mniej znanych producentów, także z dyskontów. Najlepiej sprawdzać buty różnych producentów, ponieważ może się okazać, że w niższej cenie zakupimy tańsze obuwie, które będzie bardzo wygodne.

Obuwie do biegania możemy kupić też przez internet. Szeroką gamę modeli posiada sklep DoBiegania.pl, który oferuje między innymi buty do biegania Adidas.

Nie obawiajmy się kupowania on-line – w sieci znajdziemy duży wybór modeli w przystępnych cenach i z wieloma promocjami i rabatami. Gdy okaże się, że jakiś model nam nie odpowiada, możemy także łatwo go zwrócić lub wymienić na inny rozmiar lub inne obuwie.