Rowerowe abecadło, czyli co warto dokupić do roweru?

Jeśli w końcu kupiłeś/kupiłaś swój wymarzony rower, nie zapomnij o dokupieniu kilku niewielkich dodatków, które wpłyną na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Poniżej znajdziesz listę tych akcesoriów rowerowych, w które warto zainwestować od razu po nabyciu nowego roweru. Oto one:

Światełka rowerowe

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, każdy rowerzysta, który porusza się rowerem po zmroku, musi wyposażyć swój rower w przednie światło barwy białej, świecące stale lub migające, w światło tylne barwy czerwonej, świecące stale lub migające oraz tylne światło odblaskowe barwy czerwonej. Oczywiście pomijając kwestię przepisów, wyposażenie nowego sprzętu w światła to przede wszystkim inwestycja we własne bezpieczeństwo. Po zapaleniu światełek będziesz lepiej widoczny i inni uczestnicy ruchu drogowego zauważą Cię z większej odległości. Dzięki temu mogą odpowiednio wcześnie zareagować, ominąć Cię lub wyprzedzić.

Obecnie w sprzedaży znajdziesz całe mnóstwo różnych modeli światełek rowerowych. Możesz kupować je pojedynczo lub w komplecie. W większości przypadków są to dziś światełka diodowe, które zużywają mniej energii. To przekłada się na dłuższy czas działania światełek na jednym zestawie baterii.

Kask rowerowy

Takie akcesoria rowerowe jak kaski czy ochraniacze na kolana lub łokcie to dodatkowy sprzęt, który warto kupić w celu podniesienia własnego bezpieczeństwa i zminimalizowania skutków ewentualnego upadku z roweru. Najważniejszy w tym wszystkim jest kask, który chroni naszą głowę. W sklepach z akcesoriami rowerowymi znaleźć można wiele modeli kasków różnej wielkości i o różnym sposobie wykonania. Zanim kupisz konkretny model kasku sprawdź, czy dobrze leży na Twojej głowie, czy nie jest zbyt luźny lub zbyt ciasny. Pamiętaj również, że kask powinien być dobrze wentylowany, dzięki czemu nie będzie powodował nadmiernego dyskomfortu podczas jazdy rowerem w czasie letnich upałów.

Błotniki

Ten element konstrukcyjny przyda się zwłaszcza tym osobom, które z rowerów korzystają często, o różnych porach roku, przy każdej pogodzie. Niestety część rowerów fabrycznie nie została wyposażona w błotniki, w związku z czym tego typu akcesoria rowerowe niekiedy musimy dokupić na własną rękę. Na szczęście błotniki są tanie, a ich montaż wyjątkowo prosty. Wystarczy znaleźć model błotników pasujący do średnicy kół w naszym rowerze. Jeśli nie wiesz, jakie błotniki wybrać, zawsze możesz dopytać w sklepie, w którym chcesz je kupić. Tego typu akcesoria rowerowe kupisz także w większości serwisów rowerowych, gdzie od razu możesz liczyć na pomoc w ich montażu. Błotniki rowerowe w zdecydowany sposób podnoszą komfort jazdy, zwłaszcza wtedy, gdy jest mokro, a także podczas jazdy po piaszczystej lub zabłoconej nawierzchni.

Zapięcie do roweru

Gdy kupimy rower wart kilkaset lub kilka tysięcy złotych, powinniśmy zadbać o jego bezpieczeństwo. Oczywiście każde zapięcie do roweru może być przecięte, jednak w niektórych przypadkach wymaga to użycia zdecydowanie większej siły, przez co staje się wyjątkowo trudne dla przeciętnego złodzieja. W sklepach znajdziesz całe mnóstwo różnych zapięć rowerowych. Nie warto sugerować się wyłącznie ich ceną. Szukaj zapięcia o solidnej konstrukcji, najlepiej szyfrowanego, porządnie wykonanego, które może zniechęcić potencjalnego złodzieja.

Artykuł został przygotowany we współpracy ze sklepem www.sporti.pl, oferującym akcesoria rowerowe i sprzęt sportowy.

Skip to content