Najsławniejsi kulturyści

Kulturystyka jest niezwykle interesującą i fascynującą dyscypliną sportową. Polega ona na kształtowaniu ciała poprzez przerost mięśni, który następuje w wyniku aktywnych ćwiczeń fizycznych. Kulturystyka wiąże się również z jak największym zredukowaniem tkanki tłuszczowej, która znajduje się pod skórą.

Ma to na celu uwidocznienie rozbudowanych mięśni. Kulturystyka jest dyscypliną powstałą w USA w latach 40. To właśnie tam Ben i Joe Weider założyli IFBB- Międzynarodową Federację Kulturystyki i Fitnessu. Kulturystykę dzieli się na trzy rodzaje: naturalną, najpopularniejszą „ekstremalną” oraz klasyczną. Najbardziej prestiżowymi zawodami są natomiast takie eventy, jak: Mr. Olympia, Mister Universe, Arnold Classic, Mister International, Night of Champions, czy Ironman Pro Invitational.

Na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat pojawiło się wielu naprawdę niesamowitych kulturystów. Pokazali oni klasę, osiągnęli maksimum możliwości i zyskali ogromną sławę. Najsłynniejszym z nich z pewnością jest wszystkim dobrze znany Arnold Schwarzenegger- człowiek, który oprócz kulturystyki zajmuje się również aktorstwem oraz polityką. Schwarzenegger niejednokrotnie zdobywał główne tytuły w najbardziej prestiżowych konkursach takie, jak: Mr. Europe, Mr. World, Mr. Universe lub Mr. International.

Jednak z pewnością jego głównym osiągnięciem jest siedmiokrotny tytuł Mr. Olympia. Schwarzenegger został nazwany 'kulturystą wszech czasów’. Ważył on 115 kilogramów przy wzroście 188 centymetrów i posiadał takie wymiary: obwód bicepsa- 56 centymetrów, obwód w pasie- 86 centymetrów oraz obwód klatki piersiowej- 155 centymetrów. Kolejną bardzo interesującą postacią w świecie kulturystyki jest Craig Michael Titus- człowiek, który próbował w życiu wielu sportów, lecz spełnił się dopiero w kulturystyce. Jego kariera trwała wiele długich lat, podczas których zdobył nie jedną prestiżową nagrodę.

Został on jednak skazany w 2008 roku na dwadzieścia jeden do pięćdziesięciu lat więzienia w związku z uwikłaniem w pewne zabójstwo. Wcześniej również był karany, ponieważ stosował niedozwolone sterydy anaboliczne. Pomimo to na samym szczycie utrzymał się prawie siedemnaście lat. Kolejną sylwetką godną naszej uwagi jest Ronnie Coleman- ośmiokrotny Mr. Olympia. Jego charakterystycznymi cechami były ogromne plecy, szczyty bicepsów oraz uda. Przez wiele lat nikt nawet nie próbował mu dorównać. Dość ciekawymi postaciami są też tacy kulturyści, jak Austriak Andreans Munzer, Anglik Dorian Yates oraz pochodzący z Włoch Franco Columbu, którzy zasłynęli swą determinacją i uporem w dążeniu do celu.

W dzisiejszych czasach kulturystyka dalej rozkwita i ciągle wiele osób (zarówno mężczyzn, jak i kobiet) zajmuje się tą dyscypliną sportową. Obecnie na samym szczycie stają takie osobistości, jak: Branch Warren, Dennis Wolf, Victor Martinez, Phil Heath, Jay Cutler, Dexter Jackson oraz Kai Green, który z tych panów zdecydowanie osiąga największe sukcesy choć jest bardzo tajemniczym zawodnikiem, który pojawił się znikąd i od razu zaczął zachwycać swoimi umiejętnościami oraz wygrywać wszystkie prestiżowe konkursy.

Portal Świat-Kulturystyki.pl  wsparł nas merytorycznie.

Skip to content