Jakie wybrać buty do biegania?

Buty bez wątpienia są najważniejszym elementem stroju do biegania. Dobrze dobrane zapewnią nam duży komfort treningu, zmniejszą ryzyko wystąpienia urazu oraz zmniejszą ból przy długotrwałym treningu. W czasie biegania stopa wielokrotnie i z dużą siłą uderza o podłoże, co obciąża przede wszystkim śródstopie.

Zadaniem butów do biegania jest amortyzacja w czasie styku stopy z podłożem i stabilizacja. Biegacze amatorzy zwykle nie przykładają uwagi do ich wyboru, często decydując się na stare buty lub na takie, które nie nadają się do biegania. To wielki błąd! W ten sposób niepotrzebnie obciążasz stawy i ryzykujesz urazem. Nie będzie to też najwygodniejsze rozwiązanie ze względu na złe dopasowanie i brak amortyzacji.

bieganie

Parametry stopy

Wybór butów do biegania powinniśmy rozpocząć od ustalenia kilku parametrów. Najważniejszy będzie rozmiar buta – stopa po prostu musi pasować i czuć się wygodnie w środku. Zwykle zaleca się kupowanie ich o pół rozmiaru większych od faktycznego rozmiaru stopy. Po długotrwałym treningu może pojawić się lekka opuchlizna a buty przestałyby być wygodne. Przed rozpoczęciem biegania warto ustalić też po jakim typie podłoża będziemy się poruszali. Inne rozwiązania sprawdzą się na tartanowej bieżni, a inaczej na utwardzonym asfalcie czy też polnej ścieżce. Bardzo ważne jest określenie typu stopy. Każdy człowiek ma inną fizjonomię i porusza się inaczej. Wpływa to na cechy biomechaniczne, które musimy uwzględnić w trakcie wyboru buta. W praktyce określenie tego parametru wykonuje się w profesjonalnych salonach sprzedaży np. na podstawie nagrań wykonanych w czasie biegu. Można określić to również na podstawie ścierania się starego obuwia.

Pronacja – jest to sposób stawiania stopy w czasie marszu lub biegu. Cechuje się obracaniem jej do wewnątrz, co skutkuje zwiększoną powierzchnią styku z podłożem. Jest najczęściej występującym typem budowy i silnie związana jest z płaskostopiem. Buty przeznaczone dla pronatorów maja dodatkowe podparcie od wewnętrznej części buty, aby ustabilizować stopę i ograniczyć jej przekręcanie.

Supinacja – w czasie przetaczania stopy dochodzi do nadmiernego obciążenia zewnętrznej jej części. Taki typ budowy występuje u osób z wysokim podbiciu. Supinatorzy narażeni są na duże wstrząsy i mocne obciążenie stopy. Obuwie dla tego typu powinny posiadać mocną amortyzację.

Neutralna – wykonuje ona prawidłowy ruch w czasie przetaczania. Ciężar stopy jest odpowiednio rozłożony na całą stopę, zachowany jest balans pomiędzy pronacją i supinacją. Osoby z taka budową stopy powinny korzystać z buty z kategorii neutralnej, bez stabilizatorów.

Mając te informacje jesteśmy w stanie wybrać pierwsze obuwie do biegania. Pamiętajmy przy tym, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Nie powinniśmy dać się skusić na obuwie wypełnione nowoczesną technologią, bo w większości przypadków nie odczujesz wyraźnej różnicy. Przygotuj się jednak na duży wydatek. Ceny profesjonalnych butów do biegania rozpoczynają się od 300 złotych. Buty kupuj jedynie w wyspecjalizowanych sklepach dla biegaczy.

JZ
Więcej o butach do biegania: www.runners-world.pl/sprzet/Buty-do-biegania-jak-s.

Skip to content