Buty piłkarskie – jakie wybrać na różne nawierzchnie?

Dla większości osób oczywiste jest, że aby grać w piłkę nożną potrzebne są korki. Każdy kilkuletni piłkarz ma w swojej szafie odpowiednie obuwie, które ubiera biorąc piłkę pod pachę i wybierając się na boisko. Jednak temat obuwia dla piłkarzy jest znacznie szerszy. Żeby bezpiecznie trenować piłkę nożną musimy wyposażyć się w różne rodzaje obuwia przeznaczone do użytkowania na różnych nawierzchniach.

Jakie buty piłkarskie wybrać?

Rozpoczynając przygodę z piłką nożną nie zdajemy sobie zapewne sprawy jak ważną kwestią jest dobrze dobrane obuwie. Zazwyczaj pierwsze mecze rozgrywamy w zwykłych tenisówkach, ale z czasem przekonujemy się do tego, że właściwe buty są bardzo ważne. Aby chronić nasze stawy i mięśnie nóg przed kontuzjami powinniśmy dobierać obuwie w zależności od twardości i śliskości podłoża, na którym gramy i trenujemy. W sklepach sportowych możemy spotkać się z różnymi oznaczeniami, które pomogą nam zidentyfikować dany rodzaj obuwia.

HALÓWKI – IN (Indoor)
WKRĘTY – SG (Soft Ground)
LANKI – FG (Firm Ground)
TURFY – TF (Turf)

Halówki do gry na halach sportowych

Jeśli jesteś graczem piłki halowej lub często trenujesz na salach sportowych musisz uzupełnić swój strój o profesjonalne halówki. Wyróżniają się one płaską podeszwą o dobrej przyczepności i są przeznaczone wyłącznie do użytku wewnętrznego. Dzięki temu unikniesz upadków i poślizgnięć, a Twoje stawy podziękują Ci za odstawienie korków, które na takich nawierzchniach mogą powodować duże problemy. Halówki mają także cieńszą cholewkę, co pozwala na lepsze wyczucie piłki. Natomiast jasne podeszwy, którymi zazwyczaj są wykańczane buty halowe nie zostawiają czarnych śladów na podłodze.

Korki (wkręty) na miękkie nawierzchnie

Jeżeli zdarza Ci się grać na miękkich boiskach – korki będą niezastąpione. Te buty posiadają kilka aluminiowych bądź metalowych wkrętów mocowanych na podeszwie. Dzięki temu zawodnik nie traci przyczepności nawet w czasie deszczu. Producenci zazwyczaj dodają do korków specjalne klucze, dzięki którym piłkarz może samodzielnie regulować długość korków. Ze względu na materiał, z którego produkowane są korki i związane z tym niebezpieczeństwo urazów, korki stosowane są wśród zawodowców powyżej kategorii juniorów.

Lanki do gry na twardych nawierzchniach zewnętrznych

Lanki to obuwie najczęściej spotykane wśród piłkarzy. Cechują się podeszwami wykonanymi z tworzywa sztucznego, w których zamontowane są korki z tego samego materiału. Lanki są lekkie i nie męczą nóg tak szybko jak ciężkie metalowe korki. Polecane są na twarde nawierzchnie, większość boisk naturalnych, a także na Orliki – choć niektórzy administratorzy zastrzegają w regulaminie, aby nie stosować takiego obuwia. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z piłką nożną i potrzebujesz jednej pary dobrego obuwia – wybierz lanki.

Turfy na lód i sztuczne murawy

Turfy były niegdyś stosowane na wszystkie boiska w zimie, kiedy warunki atmosferyczne nie pozwalały na bezpieczne używanie korków. Obecnie używa je się również na wszelkiego rodzaju sztuczne murawy. Turfy mają kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt małych wypustek na podeszwie, które pozwalają na utrzymanie równowagi i przyczepności na najbardziej śliskich powierzchniach. Są podobne do halówek, ale zdecydowanie odradza się ich stosowanie w zamkniętych pomieszczeniach.

Buty piłkarskie - korki, lanki, turfy - co wybrać?

Skip to content