Ból brzucha – rodzaje i sposoby na ulgę

Wbrew pozorom ból brzucha nie jest przypadłością nielicznych. Na uciążliwy ból brzucha lub tzw. kolkę jelitową cierpi jedna czwarta populacji w tym 22% mężczyzn i 31% kobiet. Dolegliwości potrafią zaatakować nagle i przyjąć różne nasilenie. Ból brzucha, jak każdej innej części ciała, sprawia nam wiele dyskomfortu oraz przykrości. Trudno wtedy funkcjonować czy prowadzić normalne aktywności. Aby sobie z nim poradzić musimy określić rodzaj i miejsce bólu, a następnie przystąpić do jego osłabienia oraz wyeliminowania. Z uciążliwym bólem brzucha możemy radzić sobie na wiele sposobów zarówno domowych, jak i sięgając po rozwiązania farmaceutyczne. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom bólów, kolek, skurczy oraz ich przyczyn i możliwości leczenia.

Miejsce bólu

Miejsce, w którym odczuwamy uciążliwy ból brzucha lub inne dolegliwości to bardzo istotna informacja o jego potencjalnych przyczynach. Jeśli ból umiejscowił się powyżej brzucha, za mostkiem może być spowodowany refluksem żołądkowym. Najczęściej jest to dyskomfort przejściowy i zapobiegniemy mu jedząc małe porcje posiłków o małej zawartości tłuszczu. Kolkowy ból w śródbrzuszu oznaczać może skurcz mięśni żołądka lub jelita cienkiego. Najczęstsze przyczyny takiego stanu to nieprawidłowa dieta lub stres. Uciążliwy ból brzucha na dole, z lewej lub prawej strony może być spowodowany kurczem mięśni okrężnicy lub jelita grubego. Często towarzyszą mu wzdęcia i wiatry. Kobiety cierpią także z powodu bólu podbrzusza, spowodowanego zbliżającą się lub obecną miesiączką.

Przyczyny bólu

Nawet jeśli z pozoru wydaje nam się, że nie ma to związku to jednak narządy znajdujące się w jamie brzusznej bardzo silnie odbierają wszelkie czynniki wewnętrzne i zewnętrze. Dotyczy to nie tylko urazów, diety, ale także wszelkich zmian emocjonalnych – stresu, radości czy zmartwienia. Wszystko, co jemy, przechodzi przez nasz przewód pokarmowy, w związku z tym każda reakcja alergiczna, nietolerancja lub wrażliwość na pokarm doprowadzi do uciążliwego bólu brzucha. Ponadto skurcze narządów przewodu pokarmowego mogą być następstwem choroby, dlatego tak ważne jest nielekceważenie długotrwałego bólu i udanie się na konsultację do lekarza, który zleci dodatkowe badania określające dokładną przyczynę bólu. Na dyskomfort wywołany bólem lub kolką wpływają także stany, takie jak: niepokój, napięcie, strach, które często powodują skurcze mięśni żołądka, jelita lub okrężnicy. Wiele osób cierpi na okresowe uciążliwe bóle brzucha w stresujących sytuacjach i w czasie lub po wystąpieniu znaczących zmian w ich życiu, np. ślub, śmierć bliskiej osoby, zmianę pracy, mieszkania czy rozwód.

Leczenie

Ból lub kolka bardzo często spowodowane są niezdrowym trybem życia, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy wyeliminować możliwe przyczyny. Zadbajmy o prawidłową, zbilansowaną dietę, unikajmy tych potraw i napojów, które powodują dolegliwości. Zawsze znajdźmy czas na odpoczynek i odprężenie, aby pozbyć się napięcia oraz stresu. Pijmy herbatki ziołowe, uprawiajmy aktywność fizyczną i spędzajmy dużo czasu na świeżym powietrzu. Jeśli mimo to ból jest silny lub uciążliwy na tyle, że utrudnia nam normalne funkcjonowanie powinnyśmy skorzystać z preparatów uśmierzających, np. http://www.buscopan.pl/, które działają dokładnie w miejscu bólu. Gdy dyskomfort nie ustaje, a nawet dochodzi do niego gorączka, ból głowy czy zmniejszenie masy ciała bezzwłocznie udajmy się do lekarza specjalisty. Pamiętajmy, że nawet z uciążliwym bólem brzucha jesteśmy w stanie wygrać, jeśli tylko zlokalizujemy jego źródło i określimy przyczyny, które następnie szybko wyeliminujemy.

Skip to content