Co dalej ze wzmocnieniami Lecha?

Po okazałej wygranej nad Legią w Superpucharze Polski wszyscy sądzili, że Lech Poznań wejdzie w nowy sezon LOTTO Ekstraklasy w równie dobrym stylu. Tymczasem po słabym widowisku Kolejorzowi udało się ugrać ledwie remis ze Śląskiem we Wrocławiu. Mecz ten ukazał słabości mistrza Polski sprzed dwóch lat, wśród których największą jest krótka ławka.

O ile o obsadę bramki, a także linii pomocy trener Jan Urban martwić się nie musi, bo na tam kilka alternatyw, o tyle nad zestawieniem defensywy i ataku musi się nieco nagłowić. Do tej pory drużyna ze stolicy Wielkopolski skupiła się głównie na sprzedaży zawodników niż nad ich sprowadzaniem.

Karierę zakończył Kotorowski, a z klubu odeszli Ceesay, Kamiński, Volkov, Lovrencics, Jevtić. Możliwe jest ponadto, że z Polską jeszcze latem pożegnają się też Arajuuri, Kadar oraz Linetty. Na roszadach ucierpiała zwłaszcza obrona, która w najgorszym przypadku może w ogóle nie przypominać bloku, na który szkoleniowiec najchętniej stawiał wiosną.

Na Bułgarską zawitali tylko Dariusz Formella (wrócił z wypożyczenia), Radosław Majewski, Lasse Nielsen oraz Matus Putnocky, ale cztery nabytki przy takiej liczbie strat nie rozwiążą sprawy. Jeśli Lech nie chce kolejnego sezonu spisać na straty, musi sprowadzić jeszcze kilku zawodników. Nawet gdy Poznaniacy nie uczestniczą w europejskich pucharach i nie grają co 3-4 dni, to potrzebują odpowiedniej liczby zawodników na poziomie. W przeciwnym przypadku będzie to wyglądało jak w weekend (infografika via www.sporticos.com):

obraz23

Lech utrzymywał się przy piłce minimalnie dłużej od rywali, ale zdecydowanie kulała skuteczność. Wydaje się, trio Nielsen – Robak – Kownacki nie jest gwarantem jakości, której oczekiwaliby poznańscy kibice. Do tego potrzebni są skrzydłowi – na bokach pomocy grali bowiem nominalni rozgrywający, co tylko burzy harmonię w składzie i dezorganizuje grę. Przy kolejnych ubytkach w defensywie trzeba będzie również pomyśleć o nowych piłkarzach tej formacji. W przeciwnym wypadku trener Urban będzie zmuszony wystawiać tam niedoświadczonych wychowanków. Pracowite lato przed włodarzami Lecha.

Skip to content