Trener personalny – przywilej czy konieczność?

Ćwiczenia z trenerem personalnym często wydają się czymś ekskluzywnym, przeznaczonym dla wąskiego grona gwiazd, celebrytów i sportowców. Jednak czy taka jest prawda? Otóż nie. Z usług trenera personalnego korzysta dzisiaj co raz więcej osób. Zalet indywidualnych treningów jest wiele – oto poszczególne z nich.

Treningi bez efektów?

Często zdarza się tak, że trenujemy już wiele miesięcy i efekty są niemal niezauważalne. Chociaż oczywiste jest, że nie przychodzą one z dnia na dzień, bywa też tak, że nie pojawiają się wcale. Jest to niezwykle frustrujące, ponieważ wkładamy w to dużo pracy i wysiłku. Tracimy nasz cenny czas, a mamy wrażenie, że nasz cel się oddala. Przyczyn może być wiele, najczęściej za niepowodzenie odpowiedzialne są źle dobrane ćwiczenia, ich błędne wykonywanie oraz nieodpowiednia dieta. Co zrobić żeby uniknąć porażki?

Czy trener personalny to konieczność?

W księgarniach możemy dostać kilkaset różnych poradników związanych z zdrowym trybem życia czy ćwiczeniami. Oczywiście z pomocą przychodzi też Internet, i serwisy takie jak YouTube. Bez problemu, za darmo możemy uzyskać kompletny plan treningowy czy dietę rozpisaną na długie miesiące. Ale czy to na pewno jest dobre rozwiązanie? Niestety, każdy z nas jest inny. Nie istnieje uniwersalny plan ćwiczeniowy dla wszystkich. Do jego określania nie wystarczy tylko wiek, wzrost i waga. Powinniśmy wziąć też pod uwagę nasze indywidualne predyspozycje, aktualna kondycję fizyczną, choroby czy np. różne schorzenia lub wady genetyczne. Internetowe kalkulatory rzadko biorą takie aspekty pod uwagę. Dlatego właśnie często trener personalny jest koniecznością.

Nie róbmy sobie krzywdy

Nie każdy ból po treningu to zakwasy. Nie wszystkie internetowe diety są bogate w wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiedniej dla nas ilości. Dlatego właśnie warto mieć kogoś kto pomoże nam nad tym zapanować. Indywidualny plan treningowy, ułożony specjalnie dla nas to gwarancja najszybszych i najbezpieczniejszych efektów. Podobnie jest też z dieta, ta skonstruowana z myślą o naszych preferencjach, również będzie najskuteczniejsza.  Nawet jeśli w trakcie naszej metamorfozy napotkamy pewne trudności – nikt nie jest idealny – na pewno uporamy się z nimi szybciej przy pomocy trenera. Sygnalizując pewne objawy czy nieprawidłowości, trener będzie w stanie natychmiast zmienić nasz plan. Dodatkowo atutem takich zajęć jest fakt, że ktoś czuwa nad tym jak wykonujemy dane ćwiczenia – znacznie zmniejsza to ryzyko kontuzji.

Kim jest trener personalny?

To nie tylko strażnik naszej kondycji, ale także nasz przyjaciel. Dobry trener personalny jest specjalistą od kondycji fizycznej, psychicznej i emocjonalnej. Dodatkowo, powinien czuwać też nad nasza dietą. Decydując się na indywidualne treningi, warto wybrać trenera polecanego nam przez znajomych, pracującego w naszej ulubionej siłowni lub posiadającego bardzo dobre opinie w sieci. Pamiętajmy, że powinien posiadać on uprawnienia trenera personalnego, najlepiej też posiadać odpowiednie wykształcenie. Warto zwrócić też uwagę na jego lub jej sylwetkę, unikajmy trenerów którzy sami wyglądają jakby go potrzebowali.

Planując metamorfozę warto dobrze przemyśleć i przeanalizować na czym nam zależy. Na pewno jednak nie należy oszczędzać na własnym zdrowiu. Chociaż usługi trenera czy dietetyka to dodatkowy wydatek, warto jednak pamiętać że to tak naprawdę inwestycja w nasze zdrowie.

Autor artykułu
Artykuł powstał we współpracy z firmą Fit-Academy – kursy na trenerów personalnych, która kształci trenerów personalnych na terenie całej Polski!

Skip to content