Dlaczego MMA jest takie popularne?

Dość łatwo odpowiedzieć dlaczego sport jest popularny, nie ważne o jaką dyscyplinę chodzi. Najogólniej mówiąc „bo to zdrowie”. Poprawia naszą kondycję, dobrze wpływa na rozwój mięśni i redukcję tkanki tłuszczowej, a także sprawia, że czujemy się szczęśliwsi (pewnie dlatego, że skupiamy się na aktywności zamiast na problemach dnia codziennego).

Z kolei oglądając sport możemy szybko nauczyć się nowych zasad lub przekonać, że może warto by było również spróbować z kimś znajomym zagrać np. w tenisa. Jak te zasady mają się jednak do sportu znanego pod nazwą MMA? Dlaczego brutalna walka w klatce jest dziś tak popularna? Czy uprawianie tego sportu to zdrowie? Tajemnicę tę staramy się odkryć w dalszej części artykułu.

Kilka słów o MMA

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że czytające ten tekst osoby doskonale zdają sobie sprawę czym jest MMA. Nie trzeba być tu filozofem, by szybko zrozumieć prawa i zasady rządzące tym sportem, a już na pewno warunków przyznania wygranej. Wszystko jest tu tak mało skomplikowane, że aż prymitywne. Prawo dżungli, dwie osoby naprzeciw siebie, klatka lub ring oraz cała masa ciosów i chwytów zmierzających do jednego celu – zdobycia przewagi nad przeciwnikiem. Wygrać można przez nokaut, poddanie rywala bądź rywalki lub na punkty. Co więc pozostaje? Kopać, uderzać, przewracać i podduszać. Na tą brutalną zabawę zawodnicy mają tylko 3 lub 5 rund po 5 minuty. Czasem są one bardzo intensywne, czasem wręcz dłużą się niemiłosiernie. Dlaczego więc wciąż trwamy przed ekranem? Dlaczego niektórzy decydują się na spróbowanie swoich sił w świecie walk MMA?

Dużą rolę grają tu emocje

To czy wybierzemy dany sport jest bardzo często zależne od siły i ładunku emocjonalnego, jakie on w nas wywołuje. Jeśli dobrze czujemy się patrząc na rozgrywkę, mamy chęć kibicować jednej ze stron, a wyrównana walka trzyma nas w przyjemnym napięciu, to tym chętniej będziemy powtarzać takie chwile. W MMA takich sytuacji jest cała masa. Choć walki potrafią być diametralnie krótkie, to ich oprawa wizualna i muzyczna zawsze dostarcza nam wielu emocji. Dwóch mężczyzn lub dwie kobiety za chwilę staną naprzeciw siebie, by w myśl idei sportu sprawdzić kto jest silniejszy i sprawniejszy. Wyglądają bardzo groźnie i choć zachowują szacunek dla przeciwnika to ich cel jest jeden – wygrać. Budowanie napięcia odbywa się również przed walką, kiedy w mediach pojawiają się informacje na temat osiągnięć zawodników, wagi zwycięstwa oraz oczywiście migawki najlepszych ciosów w TV nagranych przy okazji poprzednich walk. Po prostu chcemy więcej wiedzieć i sprawdzić, który zawodnik dostarczy nam więcej zabawy.

Walka to zabawa

MMA na pewno nie jest sportem wysublimowanym. To czysta rywalizacja w bliskim kontakcie. Już starożytne igrzyska posiadał ten element w postaci walki na pięści czy zapasów. Nie inaczej było z walkami gladiatorów. Tłum liczył na sensacje i krew, a choć ludzkość od tego czasu przeżyła pewien rozwój obyczajowości i wrażliwości to nadal bawią nas brutalne sceny i walka (choć już nie na śmierć i życie). Oczywiście walki bywają bardzo brutalne, a po niektórych trzeba nawet zmywać matę ringu, by kolejni zawodnicy nie poślizgnęli się na krwi. Atmosfery dopełniają oczywiście sami zawodnicy, którzy im większą skutecznością ciosów się wykazują tym mają większe grono fanów. Na koniec warto również wspomnieć o tym, że choć są tu reguły to nie ma ich zbyt wiele, za to stylów walki jest całe mnóstwo. Spotkanie może więc zamienić się w próbę sił dwóch zawodników, którzy preferują dwa odmienne scenariusze pojedynku (np. walka w stójce vs. walka w parterze). Nigdy nie wiadomo co się stanie i to najbardziej nas nakręca. Ciekawość to klucz do serca pasjonatów sportów MMA.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi Fightersi.pl

Skip to content