Obolałe mięśnie – jak ograniczyć i złagodzić problem każdego sportowca?

Ból różnych partii mięśni to jedna z najczęstszych przyczyn, które przyczyniają się do zmniejszenia dynamiki naszych treningów i kontuzji. Jak mu zapobiec oraz jak łagodzić ten już występujący?

Profilaktyka

W przypadku wszelkiego rodzaju treningów niezwykle istotną kwestią jest nasze przygotowanie. Badania naukowe oraz opinie najlepszych sportowców różnych kategorii dowodzą, że odpowiednia rozgrzewka przed ćwiczeniami służy zarówno zwiększeniu naszej wydajności, jak i zmniejsza ryzyko potencjalych kontuzji.

Przed właściwym treningiem należy skupić się zwłaszcza na ćwiczeniach rozciągających, gdyż to za ich sprawą wykluczona zostaje większość przypadków naciągnięcia mięśni. Poza stretchingiem istotną są również (zwłaszcza podczas treningów siłowych) tzw. “serie wstępne”, pozwalające naszemu ciału stopniowo przyzwyczaić się do obciążenia, z którym przyjdzie mu się zmierzyć.

Także substancje, które dostarczamy dla naszego organizmu mają znaczenie – właściwe ich proporcje to nie tylko wymysł dietetyków, bądź wymóg stawiany sobie w celu zredukowania tkanki tłuszczowej. Przykładem może być tu choćby nadmierne spożywanie kawy, prowadzące nie tylko do zakwaszenia organizmu, ale również – wypłukania magnezu i wapnia (uboczne działanie kofeiny), co z kolei prowadzi do osłabienia ogólnej kondycji mięśni.

Istotną kwestią jest również “wsłuchanie się” w nasze ciało i znaki, które próbuje przekazać nam podczas ćwiczeń. Jeśli podczas ćwiczeń odczuwamy niespotykany dotąd dyskomfort, ból lub po prostu – nadmierne zmęczenie – warto zareagować i zmniejszyć ich intensywność. Przeforsowanie jest jedną z najczęstszych przyczyn poważnych kontuzji, prowadzących nieraz w późniejszym okresie do groźnych komplikacji zdrowotnych.

Pain in a man's body. Isolated on white background. Collage of several photos
Pain in a man’s body. Isolated on white background. Collage of several photos

Metody walki z bólem mięśni

1. Odpowiednie opaski i tasiemki uciskowe – jeśli już doznamy kontuzji, warto posiadać w domu wspomniane akcesoria. Poprzez odpowiednie usztywnienie mięśnia, ta metoda potrafi przynieść nam dużą ulgę.

2. Leki przeciwbólowe – chyba najczęściej wykorzystywany ze sposobów walki z dokuczliwym bólem mięśni. Należy w tym przypadku pamiętać, żeby starać się wybierać maści kosztem tabletek – ze względu na mniejszą inwazyjność substancji aktywnych na organizm, a także – nie obciążaniu przez nie wątroby (jest to istotne zwłaszcza w przypadku osób stosujących dodatkową suplementację)

3. Sen i odpoczynek – nie od dziś wiadomo, że najlepszym możliwym sposobem “rehabilitacji”, po wytężonym treningu jest sen. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy sobie jednak na niego pozwolić, należy go zastąpić czynnościami pochłaniającymi jak najmniejsze zasoby naszej energii.

4. Masaż i fizjoterapia – bardzo wysoce skuteczne i chyba najlepsze metody pomagające rozluźnić spięte mięśnie, uśmierzyć ból i wprowadzić organizm w stan relaksacji. Minusem jest tu z reguły mała dostępność i dość wysoka cena profesjonalistów zajmujących się tego typu usługami.

5. Chłodzenie punktowe – podstawowy środek domowego użytku do walki z bólem mięśniowym. Niezależnie, czy będzie to spray, specjalne woreczki chłodzące, żel, czy po prostu torebka z lodem prosto z naszego zamrażalnika – pomimo uczucia dyskomfortu przynosi niemal natychmiastową ulgę.

6. Suplementacja – podobnie, jak ma to miejsce w przypadku dobrze zbalansowanej diety, także dodatkowe, specjalnie przystosowane do tego preparaty mogą pomóc nam zapobiegać kontuzjom oraz bólom mięśni. Przykładem chyba najczęściej stosowanych związków tego typu są aminokwasy rozgałęzione, czyli BCAA.

7. “Tejpowanie” – jest to nic innego, jak zakładanie w strategicznych punktach specjalnych taśm (z ang. “tape”), w celu utrzymywania prawidłowego naciągu mięśnia, bądź innych zaplanowanych przez fizjoterapeutę lub lekarza.

Podobnie jak ma to miejsce ze wszelkiego rodzaju kontuzjami, tak i w przypadku mięśni należy uważać na postępujące uszkodzenia, ponieważ:

Jeśli powyżej 5% włókien w mięśniu ulegnie uszkodzeniu, wówczas możemy już mówić o naderwaniu mięśnia. Najgorszym przypadkiem uszkodzeń mięśni jest ich całkowite zerwanie ze ścięgien. Rehabilitacja jest wówczas długa i bolesna. *

* Cytat z blogu www.nowafarmacja.pl

Skip to content