Grzybice – skąd się biorą, jak je leczyć?

Grzybica to dla wielu osób bardzo wstydliwa choroba. Kojarzy się z brakiem higieny czy ogólnym zaniedbaniem swojego ciała i czystości ubrań. Tymczasem, grzybica na skórze, paznokciach czy też na narządach mowy albo rozrodczych może pojawić się u każdego. Zwłaszcza u osoby, która korzysta z publicznych basenów, sauny, siłowni, ale też przechodzi leczenie antybiotykiem, chemioterapię lub radioterapię, przeżywa bardzo duży stres albo ma dietę ubogą w witaminy i minerały.

Czynniki sprzyjające zakażeniom grzybami

Zmiany na ciele wywołują grzyby, głównie głównie dermatofity i grzyby drożdżopodobne. Środowisko w jakim się szybko i łatwo namnażają jest wilgotne i gorące. To dlatego tak łatwo o grzybicę stóp, gdy używamy mało przewiewnych skarpetek i chodzimy przez wiele godzin w ciepłych butach. Grzyby znajdują się również w takich miejscach jak pływalnie, sauny, siłownie, gdzie wilgotność jest wysoka, temperatura wyższa niż w przeciętnym domu, a wymiana osób korzystających z pomieszczeń olbrzymia. To dlatego na pływalniach czy w ośrodkach SPA obowiązuje wymóg noszenia zmiennego obuwia, a mimo tych rygorów szacuje się, że nawet 70% czynnych sportowców korzystających z takich pomieszczeń cierpi z powodu grzybicy stóp, paznokci czy skóry.

Swędzi, piecze, boli i zaraża

Objawy grzybicy skóry to przede wszystkim wyraźne zmiany na skórze w postaci wysypki, łuszczącej się skóry, wykwitów pęcherzykowych, pęknięć. Skóra może być zarówno zaczerwieniona, jak i pełna swędzących, a nawet bolesnych wykwitów. Przykładem bardzo uciążliwej grzybicy na skórze może być ta pachwinowa, która atakuje pachwiny, ale także okolice pośladków i wewnętrzne części ud. Oprócz wspomnianych już czynników związanych ze stanem zdrowia czy jakością diety, grzybicy tej sprzyjają także: sztuczne materiały, z jakich szyta jest bielizna, obcisłe stroje, brak ruchu, siedzący tryb życia, nadwaga, korzystanie ze wspólnych ręczników z innymi osobami. Może pojawić się tylko w miejscu pachwin, ale może też przenieść się na stopy, narządy układu moczowo-płciowego, jest uciążliwa, bolesna i wymaga szybkiej interwencji lekami, zarówno doustnymi, jak i do nakładania na skórę.

Kremem w drożdżaki

O ile leki doustne musi dobrać lekarz, o tyle leczenie zewnętrzne może zacząć sam pacjent kupując bezpieczny lek w formie kremu. Jednym z najpopularniejszych środków polecanych i w aptekach, i przez pacjentów, które zetknęły się ze schorzeniami grzybicznymi na skórze jest Canespor. Ma on formę delikatnego kremu w poręcznej tubce, którym wystarczy kilka razy dziennie posmarować zmienioną skórę. Krem złagodzi świąd, przyspieszy leczenie zmian skórnych, nie wywołuje dodatkowych podrażnień czy alergii. Dodatkowo zaleca się chodzenie po domu bez bielizny (można się okryć ręcznikiem), stosowanie tylko bawełnianych, przewiewnych, nieuciskających majtek i luźnych spodni lub spódnic.

Skip to content