Recepta na wigor i lepsze zdrowie

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak być zdrowym przez długie lata i być pełnym energii? Czy istnieje jakaś sprawdzona recepta? Czy są zasady, według których warto postępować? Oczywiście, że tak!

Warto wspomnieć o tym, że wraz z rozwojem cywilizacji coraz więcej osób umiera na choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca, czy choroby układu krążenia. Są to natomiast choroby, którym można przeciwdziałać i których z pewnością można uniknąć. Jedynym powodem dla których chorujemy na cukrzycę czy inne choroby cywilizacyjne jest niewłaściwe postępowanie, a wina leży po naszej stronie. Co więc zrobić by cieszyć się zdrowiem, energią i dobrym samopoczuciem przez długie lata?

Odpowiedź brzmi – dbać o siebie niezależnie od wieku. Dolegliwości i choroby cywilizacyjne spowodowane są siedzącym trybem życia i brakiem ruchu. Brak czasu nie jest powodem, dla którego powinniśmy zaprzestać ruszać się i odmówić nawet najmniejszych ćwiczeń. Bowiem te mają ogromny wpływ na kondycję naszego ciała i organizmu. Jeśli rzeczywiście brak czasu uniemożliwia nam na zapisanie się na zajęcia to wykorzystajmy każdą codzienną okazję, by jednak mieć trochę ruchu. Wejście po schodach, czy spacer zamiast przejechania dwóch przystanków tramwajem to również okazja dla naszego organizmu by zaczerpnąć trochę ruchu. Ruch fizyczny rozwija mięśnie, poprawna wydolność organizmu oraz produkuje endorfiny – a te odpowiadają za poczucie szczęścia.

Dieta również nie jest bez znaczenia. W dzisiejszych czasach jemy różne sztucznie przygotowane dania, bo jest zdecydowanie szybciej. Powinniśmy zwracać uwagę na to co jemy i w jaki sposób przygotowujemy. Zdrowie jedzenie niekoniecznie musi zajmować dużo czasu na przygotowaniach oraz nie jest wcale takie drogie. Tutaj wystarczą jedynie chęci i silna wola. Unikajmy więc tłuszczów i cukrów. Zamiast posłodzenia herbaty cukrem – wybierzmy miód. Zamiast smażyć mięso w głębokim oleju – możemy je przygotować w piekarniku bez dodatku oleju.

Również unikajmy spożywania żywności przetworzonej. Dania gotowe, ciasta, mrożonki – to wszystko będzie miało bardzo negatywny wpływ na nasz organizm.

Nasz organizm potrzebuje wszystkiego – białka, węglowodanów, również tłuszczów. Jedyne co musimy zrobić to wyselekcjonować te, które są niezbędne oraz odpowiednio je dawkować.

Są to domowe sposoby zadbania o swoje zdrowie i ciało tak naprawdę dla wszystkich niezależnie od wieku. Jeśli natomiast możemy sobie pozwolić na profesjonalnego dietetyka, który doradzi nam i rozpisze cały program żywieniowy – tym lepiej. Również możemy zapisać się na sportowe zajęcia. Jest to również świetny pomysł na seniorów – pływanie czy nordic walking nie wymagają dużej sprawności fizycznej.

Wiele osób, które w młodości nie uważały na to co spożywają, nie dbały o ruch fizyczny teraz żałuje. To jak żyjemy i w jaki sposób się odżywiamy może nie mieć wpływu na nasze zdrowie teraz, ale z pewnością będzie mieć w późniejszych latach. Dbajmy więc o siebie i swoje ciało, a z pewnością unikniemy wielu chorób i dolegliwości, a z pewnością zyskamy dobre samopoczucie i wigor.

Artykuł został przygotowany
Artykuł został przygotowany przez Dom Opieki Legionowo – opieka na najwyższym poziomie.

 

Skip to content